Johtoryhmän yhteystiedot

Uudistuksen johtoryhmä valmistelee uudistukseen liittyviä laajoja asiakokonaisuuksia.  Johtoryhmän tehtävistä voit lukea tarkemmin täältä >>

Johtoryhmän jäsenet ja yhteystiedot:

  • Maakuntajohtaja Tapani Mattila, Keski-Suomen liitto, puh. 040 595 0011, tapani.mattila[at]keskisuomi.fi
    vara: Aluekehitysjohtaja Pekka Hokkanen, Keski-Suomen LIITTO, pekka.hokkanen[at]keskisuomi.fi 
  • Johtaja Tuula Säynätmäki, TE-toimisto, puh. 0295 046 050 (tai 358 295 046 050), tuula.saynatmaki(at)te-toimisto.fi
    vara: Kehittämispäällikkö Pirjo Raittila-Parkkinen, TE-toimisto, pirjo.raittila-parkkinen(at)te-toimisto.fi
  • Ylijohtaja Pasi Patrikainen, ELY-keskus, puh. 0400-327948, pasi.patrikainen(at)ely-keskus.fi
    vara: Vastuualueen johtaja Kari Lehtinen, ELY-keskus, kari.lehtinen(at)ely-keskus.fi
  • Pelastusjohtaja Simo Tarvainen, Keski-Suomen pelastuslaitos, puh. 040 589 8033, simo.tarvainen(at)jkl.fi
    vara: Pelastuspäällikkö Risto Helminen, Keski-Suomen pelastuslaitos,risto.helminen(at)jkl.fi
  • Johtaja Mikael Palola, Saarikka, puh. 044 4598561, mikael.palola(at)keskisuomi.fi
  • Hallintoylilääkäri Matias Lahti (sosiaali- ja terveysjohtaja Tuula Liehun tilalla), Jämsä, puh. 050 346 6394, matias.lahti(at)jamsa.fi
  • Perusturvajohtaja Kati Kallimo, JYTE, puh. 050 442 2302, kati.kallimo(at)keskisuomi.fi
  • Johtaja Päivi Ylä-Kolu, Seututerveyskeskus, puh. 014 269 5900, paivi.yla-kolu(at)seututk.fi
  • Johtaja Juha Kinnunen, KSSHP, puh. 014 269 1670, juha.kinnunen(at)ksshp.fi
  • Henkilöstöjohtaja Arja Aroheinä, Jyväskylän kaupunki, puh. 040 7618 760, arja.aroheina(at)jkl.fi
    vara: Henkilöstöjohtaja Eeva Aarnio, KSSHP, puh. 014 269 1380, eeva.aarnio(at)ksshp.fi
  • Talousjohtaja Aija Suntioinen, KSSHP, puh. 014 269 3370, aija.suntioinen(at)ksshp.fi
    vara: Talousjohtaja Tero Mäkelä, Keuruu, puh. 040 504 3789
  • Tietohallintojohtaja Minna Rehn, KSSHP, minna.rehn(at)ksshp.fi
    vara: Perusturvan toimialajohtaja Marja Laurila, Viitasaari (tehtävävastuu sosiaali- ja terveyspalveluissa), puh.  044 459 7256, marja.laurila(at)viitasaari.fi
  • Laskentapäällikkö Vesa Voutilainen, Jyväskylän kaupunki, puh. 014 266 1489, vesa.voutilainen(at)jkl.fi
    vara: Kaupunginjohtaja Janne Kinnunen, Viitasaari, puh. 044 459 7300, janne.kinnunen(at)viitasaari.fi 

Lisäksi varajäsenet, jotka täydentävät sote-valmistelua kokonaisuudessaan osaamisellaan:

  • Perusturvajohtaja Anu Pihl, Toivakka, anu.pihl(at)keskisuomi.fi, 040 184 2322
  • Johtajaylilääkäri Vesa Kataja, KSSHP, puh. 014 269 1680, vesa.kataja(at)ksshp.fi
  • Vammaispalvelupäällikkö Armi Lehtinen, Jämsä, puh. 040 570 1778,armi.lehtinen(at)jamda.fi
  • Hallintoylihoitaja; Heljä Lundgrén-Laine, KSSHP, puh. 014 269 1130,helja.lundgren-laine(at)ksshp.fi
  • Perusturvajohtaja Saara Kuusela, Äänekoski, puh. 020 632 2100, saara.kuusela(at)aanekoski.fi

Pysyvät asiantuntijajäsenet:

Projektitoimiston edustus:

projektipäällikkö Pirjo Peräaho, pirjo.peraaho(at) keskisuomi.fi

viestintä ja osallisuus Emmi Hyvönen, emmi.hyvonen(at) keskisuomi.fi

Maakuntahallituksen edustaja:  puheenjohtaja Rolf Nyholm, puh. 040 595 0001, rolf.nyholm[at]aanekoski.fi (varaedustajinaan Elina Sillanpää, hallituksen vpj., elina.sillanpaa[at]laukaa.fi  ja Matti Leino)

Henkilöstöjärjestöjen edustajat

  • Juko: pääluottamusmies Heljä Siitari, puh. 014 266 3021, helja.siitari(at)jkl.fi
  • KoHo: pääluottamusmies Kaija Haapsalo, puh. 0400 016 283,  kaija.haapsalo(at)ksshp.fi
  • KU: luottamusmies Harri Niemi , puh. 040 512 9665, harri.niemi(at)aanekoski.fi 

Johtoryhmän sihteeri: Helena Anttonen, Keski-Suomen liitto, helena.anttonen(at)keskisuomi.fi