Johtoryhmän yhteystiedot

Uudistuksen johtoryhmä valmistelee uudistukseen liittyviä laajoja asiakokonaisuuksia.  Johtoryhmän tehtävistä voit lukea tarkemmin täältä >>

Johtoryhmän jäsenet ja yhteystiedot:

  • Maakuntajohtaja Tapani Mattila, Keski-Suomen liitto, puh. 040 595 0011, tapani.mattila[at]keskisuomi.fi
    vara: Aluekehitysjohtaja Pekka Hokkanen, Keski-Suomen liitto
  • Johtaja Tuula Säynätmäki, TE-toimisto, puh. 0295 046 050 (tai 358 295 046 050), tuula.saynatmaki(at)te-toimisto.fi
    vara: Kehittämispäällikkö Pirjo Raittila-Parkkinen, TE-toimisto
  • Ylijohtaja Pasi Patrikainen, ELY-keskus, puh. 0400-327948, pasi.patrikainen(at)ELY-keskus.fi
    vara: Vastuualueen johtaja Kari Lehtinen, ELY-keskus
  • Pelastusjohtaja Simo Tarvainen, Keski-Suomen pelastuslaitos, puh. 040 589 8033, simo.tarvainen(at)jkl.fi
    vara: Pelastuspäällikkö Risto Helminen, Keski-Suomen pelastuslaitos
  • Johtaja Mikael Palola, Saarikka, puh. 044 4598561, mikael.palola(at)saarikka.fi
  • Hallintoylilääkäri Matias Lahti (sosiaali- ja terveysjohtaja Tuula Liehun tilalla vuoden 2017 loppuun asti), Jämsä, puh. 050 346 6394, matias.lahti(at)jamsa.fi
  • Perusturvajohtaja Kati Kallimo, JYTE, puh. 014 266 3001, kati.kallimo(at)jkl.fi
  • Johtaja Päivi Ylä-Kolu, Seututerveyskeskus, puh. 014 269 5900, paivi.yla-kolu(at)seututk.fi
  • Johtaja Juha Kinnunen, KSSHP, puh. 014 269 1670, juha.kinnunen(at)ksshp.fi
  • Henkilöstöjohtaja Arja Aroheinä, Jyväskylän kaupunki, puh. 040 7618 760, arja.aroheina(at)jkl.fi
    vara: Henkilöstöjohtaja Eeva Aarnio, KSSHP, puh. 014 269 1380
  • Talousjohtaja Aija Suntioinen, KSSHP, puh. 014 269 3370, aija.suntioinen(at)ksshp.fi
    vara: Talousjohtaja Tero Mäkelä, Keuruu, puh. 040 504 3789
  • Tietohallintojohtaja Minna Rehn, KSSHP, minna.rehn(at)ksshp.fi
    vara: Perusturvan toimialajohtaja Marja Laurila, Viitasaari (tehtävävastuu sosiaali- ja terveyspalveluissa), puh.  044 459 7256
  • Lakimies Tuomo Ratinen, Jyväskylän kaupunki, puh. 040 771 3214, tuomo.ratinen(at)jkl.fi
    vara: Kunnanjohtaja Pirkko-Liisa Vesterinen, Toivakka, puh. 041 466 6058

Lisäksi varajäsenet, jotka täydentävät sote-valmistelua kokonaisuudessaan osaamisellaan:

  • Perusturvajohtaja Anu Pihl, Toivakka, puh. 0400 – 393 009 
  • Johtajaylilääkäri Vesa Kataja, KSSHP, puh. 014 269 1680
  • Vammaispalvelupäällikkö Armi Lehtinen, Jämsä, puh. 040 570 1778 
  • Hallintoylihoitaja; Heljä Lundgrén-Laine, KSSHP, puh. 014 269 1130
  • Perusturvajohtaja Raija Kolehmainen, Äänekoski, puh. 020 632 2100

Pysyvät asiantuntijajäsenet:

Projektitoimiston edustus:  Pirjo Peräaho,  Emmi Hyvönen, Helena Anttonen.

Maakuntahallituksen edustaja:  puheenjohtaja Rolf Nyholm, puh. 040 595 0001, rolf.nyholm[at]aanekoski.fi (varaedustajinaan Elina Sillanpää, hallituksen vpj., elina.sillanpaa[at]laukaa.fi  ja Matti Leino)

Henkilöstöjärjestöjen edustajat

  • Juko: pääluottamusmies Heljä Siitari, puh. 014 266 3021, helja.siitari(at)jkl.fi
  • KoHo: pääluottamusmies Kaija Haapsalo, puh. 0400 016 283,  kaija.haapsalo(at)ksshp.fi
  • KU: luottamusmies Harri Niemi , puh. 040 512 9665, harri.niemi(at)aanekoski.fi 

Johtoryhmän sihteeri: Helena Anttonen, Keski-Suomen liitto