Projektitoimisto

Johtoryhmätyöskentelyä tukee projektitoimisto. Projektitoimiston tehtäväkokonaisuudet täydentyvät valmistelun edetessä.

  • Projektinhallinta: projektipäällikkö Pirjo Peräaho, pirjo.peraaho(at)keskisuomi.fi, puh. 040 591 0760
  • Viestintä ja osallisuus: Emmi Hyvönen, Jyväskylän kaupunki, puh. 014 266 3025, emmi.hyvonen(at)jkl.fi
  • Tiedolla johtaminen Kirsi Mukkala, kirsi.mukkala(at)keskisuomi.fi, tiedolla johtaminen sote-palveluissa: Asko Rytkönen, asko.rytkonen (at) ksshp.fi
  • Johtoryhmän sihteeri: Helena Anttonen, Keski-Suomen liitto, puh. 040 595 0019, helena.anttonen[at]keskisuomi.fi
  • Henkilöstön muutostuki:
    – Merja Virtanen, Jyväskylän kaupunki, merja.virtanen(at)jkl.fi
    – Sari Uotila, Jyväskylän kaupunki, sari.uotila(at)jkl.fi
    – Ulla Lauttamus, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, ulla.lauttamus(at)ksshp.fi
  • Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen: Nina Peränen, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, nina.peranen(at)ksshp.fi
  • Johdon konsultointi: Ari Hyyryläinen, KEHA-keskus, ari.hyyrylainen(at)ely-keskus.fi
  • Konsernin suunnittelu: Vesa Voutilainen, Jyväskylän kaupunki, vesa.voutilainen (at)jkl.fi
  • Sopimukset ja hankinnat (vastuulliset täydentyvät)
  • Tutkimus, kehitys ja innovaatiot sekä ennakointi:
    – Päivi Hamarus, Keski-Suomen ELY-keskus, paivi.hamarus@ely-keskus.fi
    – Tiina Ahonen, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, tiina.ahonen(at)ksshp.fi
  • Kärkihankkeet:
    – Ikäihmiset ja omaishoito kärkihankkeen muutosagentti Tuija Koivisto, tuija.koivisto(at)jkl.fi
    – Lasten ja perheiden muutosohjelman muutosagentti Hanna Hämäläinen, hanna.hamalainen(at)jkl.fi
    – Susanna Mutanen, osallisuus ja hoitoketjut -kärkihanke, susanna.mutanen(at)ksshp.fi
    – Valinnanvapauskokeilu (Jyväskylä), projektipäällikkö Riitta Pylvänen, riitta.pylvanen(at)jkl.fi
  • Markkinat: Veli Puttonen, Keski-Suomen yrittäjät, puh. 0500 646 793, vesa.puttonen(at)yrittajat.fi
  • Järjestöt: Anne Astikainen, järjestöjen muutosagentti ja Anu Hätinen, muutoskoordinaattori, Keski-Suomen Vaikuttavat järjestöt
  • Asianhallinta: Päivi Rajala, Keski-Suomen ELY-keskus, paivi.rajala(at)ely-keskus.fi
  • Romaniasiat: Ritva Anttonen, Jyväskylän kaupunki, ritva.anttonen(at)jkl.fi
  • Yhteispalvelut: Hannu Koponen, Keski-Suomen liitto, hannu.koponen(at)keskisuomi.fi