Viestintätyöryhmä

Viestintätyöryhmä

Maakunnallinen viestintätyöryhmä suunnittelee ja toteuttaa sote- ja maakuntauudistukseen liittyviä toimenpiteitä.

Media-sivulta löytyvät uudistukseen liittyvät logot ja muut materiaalit.

 

Ryhmän jäsenet ja yhteystiedot ovat:

  • Keski-Suomen liiton viestintäpäällikkö Tuulia Nieminen, tuulia.nieminen(at)keskisuomi.fi, 040 591 5058
  • Sote-uudistuksen viestintävastaava, (Jyväskylän kaupunki) Emmi Hyvönen, emmi.hyvonen@jkl.fi, puh. 014 266 3025 & Tuija Ijäs & Mikael Ratschinskij & Elina Gråsten
  • Keski-Suomen ELY-keskuksen viestintäpäällikkö Pirjo Ahapainen, pirjo.ahapainen(at)ely-keskus.fi, puh. 0295 024 655 (sijaistaa väliaikaisesti myös TE-toimiston viestinnässä) & Santtu Lytsy
  • Keski-Suomen sairaanhoitopiirin viestintäpäällikkö Tuija Melville, tuija.melville(at)ksshp.fi, puh. 014 269 1682 & Pieta Haatainen & Helmi Jukkala & Hanne Joenaho (seutu tk)
  • Keski-Suomen pelastuslaitos, valmiuspäällikkö Mikko Hiltunen, mikko.hiltunen(at)jkl.fi, puh. 0400 547 101
  • Aluehallintovirasto, Länsi- ja Sisä-Suomi, viestintäpäällikkö Annette Rinne, annette.rinne(at)avi.fi, puh. 0295 018 492
  • Kuntien edustajat:
    – Laura Walden, Jämsän kaupungin viestintäpäällikkö, laura.walden(at)jamsa.fi, p. 040 545 0687
    – Esko Pulliainen, Äänekosken kaupungin viestintä- ja markkinointikoordinaattori, esko.pulliainen(at)aanekoski.fi, p. 020 632 2864.
  • Järjestöagentit:
    – Anne Astikainen, Järjestöjen muutosagentti, puh. 050 344 0429, anne.astikainen(at)kyt.fi
    – Anu Hätinen, Muutoskoordinaattori, puh. 050 599 6293, anu.hatinen(at)kyt.fi

Tänne kootaan myös viestintätyöryhmän kokousmateriaali.

Viestinnän linjaukset ks2020 (elokuu 2017)

Esivalmistelun viestintäsuunnitelma

Kokousmateriaali

Kokous 24.5.2017
Muistio

Yhteiskokous kuntien viestintävastaavien kanssa 19.4.2017
Muistio

Kokous 15.3.2017
Muistio

Kokous 20.1.2017

Muistio

Kokous 23.11.2016
Muistio